YUMURTA YEMİ

Yumurta Yemi

Yumurta yemi özellikle tavukların beslenmesi ve yumurtlaması açısından en büyük destek kaynağıdır. Uraz Yem ile doğal beslenme sürecini destekleyerek tavuklarınızın yumurtlama sürecini destekleyebilirsiniz.

Yumurta yemi ile bir tavuk beslenmesi haricinde birkaç maddede sağlık öncülüğü yapılabilir. Günlük hayatta en sık tüketilen besin olan yumurta, tavuk çiftliklerinden temin edilmektedir. Bu tavuk çiftliklerinde kullanılan tavuk yemi kalitesi direkt olarak tavuğun besi kaynağından yumurtasına geçmektedir. Bir yumurtanın büyüklüğü, sarısı ve tavuğun yumurtalama süreci yemin kalitesini direkt gösteren hususlar arasındadır.

Yumurta yemi rasyonu dikkate alındığında bir tavuğun yumurta sürecini desteklemek özellikle kapalı alanda kalan tavuklar için önemlidir. Çünkü gezen tavuk doğal besi kaynağını kısmi olsa da yakalarken özellikle kapalı tavuk çiftliklerinde bu durum daha farklıdır. Tavuklar bulundukları kümeslerde yemlenerek yumurtlama sürecine hazır edilir. Elbette tavuğun en sağlıklı şekilde gelişmesi ve yumurta sağlığının en iyi olması tavuk yetiştiricisi açısından oldukça önemlidir.

En iyi yumurta yemi hangisi sorusunu sıklıkla araştıran tavuk yetiştiricileri için mutlaka cevaplanması gereken sorular ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

Yumurta Yemi Zararlımıdır?

Tavuk yemi formülü içerisinde tavuğun doğal beslenmesine en uygun gıda maddeleri eklenmektedir. Burada bir tavuk ne kadar iyi beslenirse aynı doğrultuda iyi yumurtlar ve yumurtası aynı ölçüde sarı olur. Doğal beslenmeyi elde etmenin yolu ise kaliteli tavuk yemi tercihidir. Bu noktada yumurta yemi gün içerisinde sürekli tavuğu doyuracak şekilde verilmektedir.

Tavuk bu yem ile asla aç kalmaz ve doğal beslenme döngüsünü istediği zaman gerçekleştirir. Yani kapalı kümeste tavuğun gelişim ya da yumurtlamasını engelleyecek bir beslenme sistemi yoktur. Yumurta yemi ile tavuk sürekli olarak sağlıklı şekilde beslenir. Bu durum zaten tavuğun yumurta veriminden de anlaşılacaktır.

Yumurta Yemi İçeriği Nasıldır?

Yumurta kalsiyum yönünden zengindir. Tavuk kalsiyum yönünden beslendiğinde yumurtladıkça bunu aza indirecektir. Gezen tavuklar kalsiyumu gezip beslendikleri için atabilirler ancak bu durum kümesteki tavuklar için geçerli değildir. Çünkü bu tavuklarda bir kalsiyum birikmesi söz konusu olacaktır. Bu nedenle yumurtlayacak tavuğa kalsiyum takviyesi çok fazla yapılmaz. Burada beslenmesinin protein bazlı olması gereklidir.

Yumurta yemi özellikle vitaminler ve mineraller yönünden zengin olmalıdır. Yumurtlayacak tavuk bu sürece dengeli ve düzgün bir beslenme ile hazırlanır. Özellikle çiftliklerde tavuk yumurtası ile elde edilecek gelir yumurtanın sayısı ve kalitesine bağlıdır. Burada yumurta kalitesini belirleyen iki unsur; yumurta sarısı ve büyüklüğüdür. Tavuk yemi ne kadar kaliteli olursa tavuk yumurtası o derece büyük olur. Tavuk yetiştiricisinin düzenli olarak gün boyu yumurta yemi ile tavukları beslemesi özellikle kümes tavuklarında tavukların sağlığı için şarttır. Bu nedenle bu yemlerin içerisinde başta fosfor ve protein olmak üzere doyurucu gıdalara yer verilmektedir. 

Yumurta Yemi 25 Kg Seçeneğinde Neden Uraz Yem ?

Yumurta yemi tavukların yumurtlama süreçlerini desteklemek ve doğal süreçlerini gıda yönü ile desteklemek için verilmektedir. Bu nedenle yumurta yemi konusunda Uraz Yem tüm tavuk yetiştiricileri için sunduğu yemlerde şu garantiyi vermektedir:

1- Bütün yem çeşitleri stoklanmadan, sipariş durumuna göre günlük üretilmektedir.

2- Uraz Yem yumurta yemi içerisinde kesinlikle hayvansal yağ ve katkıları yoktur. Hayvansal protein de içermez.

3- Söke, Kuşadası, Germencik, Didim, Nazilli, Selçuk, Aydın ve İzmir çevresinde tavuk çiftliği işletmecileri için A kalite tavuk yemi üretimi yapmaktadır.

4- Bitkisel içerikli, doğal besleyicili, vitamin ve mineral yönünden zengin yumurta yemleri Uraz Yem kalitesi ile hazırlanmaktadır.

5- Uraz Yem asla antibiyotik içermez.

6- Uraz Yem; doğal üretimi destekleyen yumurta yemi ile ekonomiyi ve üretimi destekleyici etmenlerden birisini güvenle hazırlamaktadır.

×