ETLİK PİLİÇ YEMİ

Etlik Piliç Yemi

Etlik piliç yemi, besili hayvan yetiştiriciliğinde özellikle kanatlı grubunda en çok önem verilen grupta yer alır. Peki en doğru etlik piliç yemi nasıl olmalıdır ?

Etlik piliç yemi özellikleri itibari ile civcivlikten çıkmış ve etlik piliç olarak değerlendirilecek tavuklar için tercih edilir. Tavukların adı üzerinde “etlik” ismi ile değerlendirilmesinin sebebi kesilecek ve bu şekilde tüketime sunulacak olmasıdır. Kesimi yapılacak tavuk cinsinde etin yerinde olması hem alıcı hem de satıcı için oldukça önemlidir. Bu nedenle etlik tavuk yetiştiriciliği yapan kişilerin tavukları iyi beslenmesi tavuğun etli olmasına sebep olur.

Yarkaların olgunlaşma süreci sonrasında 4. Haftadan itibaren tavuğun kesilmesine 1. Hafta kalana kadar verilen yem türüdür. Bu yemin tercih edilmesindeki temel amaç tavuğun çok daha kuvvetli bir beslenme ile etine dolgun şekilde kesime hazır hale getirilmesidir.

Etlik Piliç Yemi Özellikleri

Etlik piliç yemi temel özellikleri yönü ile diğer yemlerden ayrılır. Başlıca özellikleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

1- Yemler toz halinde değil, pelet ya da granül şeklinde hazırlanmaktadır. Bu özellikle civcivlerin son döneminde etlik piliç olarak geçiş sürecinde yemin gagaya yapışmasını engellemek için önemlidir.

2- Etlik piliçler için tercih edilen yem; enerji verici aminoasitler ile zenginleştirilmiş, vitamin ve mineral deposu olmalıdır. İyi bir etlik piliç yetiştirme süreci için kullanılan yemde;

  • Ortalama yüzde 1,1-1,5 oranında kalsiyum,
  • En az yüzde 0,7 fosfor,
  • Ortalama 0,15-0,30 oranında sodyum,
  • Kg başı ortalama 0,5 D3 vitamini,
  • Kg başı ortalam 1,2 A vitamini,
  • Yaklaşık min. 0,4 değerlerinde sistin,
  • En az yüzde 88 kuru madde,
  • En fazla yüzde 8 ham kül,
  • En az %23 ham protein yer almalıdır. Tüm bu besin içerikleri sayesinde piliç yemi etlik piliç formu için en kaliteli ve dengeli beslenmeyi sunacaktır.

3- Yem kesinlikle antioksidiyal madde içermemelidir.

4- Özellikle piliçlerin verimini arttırıcı yemler ile yüksek enerji ile daha kuvvetli bir yapıya sahip olmaları sağlanır.

5- Etlik piliç rasyonu burada kullanılacak yemin miktarını ve türünü de belirler. Tavuk ırkı ne ise ona uygun bir beslenme ölçeği tercih edilmesi önemlidir.

6- Bu yem türü piliçlerin kesilene kadarki geçen sürede istenilen ağırlığa ulaşmasını sağlar. Amaç tavuğun etinin ağırlık bakımında iyi düzeyde olması ve ticari anlamda tavuk kesimi esnasında kilo bazında daha iyi bir sonuç vermesidir. Bu sebeple adım adım her aşaması özenle takip edilmelidir.

7- Etlik piliç için ortalama 45 günlük yem miktarı ortalama 4-5 Kg dır. Özellikle 42. Güne kadar gelen etlik piliç ağırlığı ortalama 2100 ile 2800 gr arasında değişiklik göstermektedir.

Etlik Piliç Yemi 25 Kg

Uraz Yem, etlik piliç yemi 25 Kg çuvallar ile etlik piliç yetiştiriciliği yapan çiftlikler ile bireysel tavuk besleyicilerine besin değeri yüksek kaliteli ve ekonomik yem alabilme imkanı sunmaktadır.

21 günden itibaren en iyi şekilde beslenerek kesime hazırlanan piliçler için kesime 10 gün kalaya kadar kullanılan yemlerdir. Bu süreçte tavuk yetiştiriciliği yapanlar için kalitesi yanı sıra ekonomik fiyat aralığı ile de kullanıcı dostu ulan Uraz Yem, piliçlerinizin istediğiniz sürede istediğiniz ağırlığa ulaşmasını sağlar.

Uraz Yem, rahat sindirilebilir maddeler kullanarak hazırladığı yemleri sayesinde piliçlerin bu süreçte zorlanmadan enerjiyi depolamalarını sağlar.

Uraz Yem, etlik piliçler için üretilen pelet yemler asla antibiyotik içermez.

Etlik piliç için alınan yem sadece kanatlı hayvanlara kullanılmak üzere hazırlanmıştır. Büyükbaş hayvanlarda kullanılmaz.

Yemin üst düzeyde verim sağlaması için saklama koşullarının uygun olması gereklidir. Serin, kuru ve ışık görmeyen alanda saklanması gereklidir. Kümeslerin sıcaklığından hijyenine her husus yemdeki verimi etkileyecektir.

Kullanılacak yem miktarında etkileyici faktör, tavuk sayısıdır. Bunun yanı sıra Uraz Yem günlük üretimle sipariş üzerine yemlerini satışa hazır hale getirmektedir.

×