CİVCİV YEMİ

Civciv Yemi

Civciv yemi , kuluçkahaneden çıkan civcivlerin kümeslerine yerleştirildikten sonra 1. Gün ile 6. Hafta arasında verilen yeme verilen addır.

Civciv yemi , yumurtasından çıkan civcivlerin yumurtlama aşamasına hazır edilene kadar olan süreçte 6. Haftaya kadar civcive verilen yemdir. Civciv yemi , ticari amaçla yumurta alınacak tavuklarda verim ve tavukların gelişimi açısından oldukça önemlidir. Civciv döneminde iyi beslenen bir tavuğun verimi diğer yem verilmeyen tavuklara oranla daha iyi olacaktır. Bu nedenle özellikle kümes tavukları için civciv dönemi en dikkatli şekilde geçirilmesi gereken süreyi kapsar.

Civciv yemi içindekiler ile civcivin gelişimine katkı sağlar. Civciv döneminde doğal beslenme döngüsü içerisinde bir civciv tüm mineraller ve vitaminler bakımında dolgun beslenmelidir. Civciv yapısal olarak gelişimini verimli tamamlarsa bu durum etlik piliç ya da yumurtlama süresince artı katkı sağlayacaktır. İlerleyen dönemlerde tavuğun performansını direkt etkileyecek bir unsurdur.

Civciv Yemi Nasıl Verilir ?

Civciv yemi , civciv kuluçka kısmından kümese alındığı andan itibaren 1. Gün ile 6. Haftada arasında düzenli olarak verilir. Bu durum; civciv bulunan kümesin yapısal şartlarına göre değişkenlik gösterebilir ve civcive verilen yem süresi 8. Haftaya kadar bazı durumlarda uzatılabilir. Burada tavuk yetiştiricisinin civciv ile ilgili gelişim gözlemi önemlidir.

Civciv Yemi İçeriği Nasıl Olmalıdır?

Civciv yemi içeriği bakımından zengin olmalıdır. Bir civcivin kuluçkadan çıkıp gelişme süresi boyunca iyi beslenmesi sonraki aşamalardaki performanslarına etki edecektir. Bu süreçte yüksek enerji ve proteine ihtiyaç duyacaktır. Hal böyle olunca beslenmesinde kullanılan yem önem kazanmaktadır.

Civciv yemleri protein bakımından oldukça zengin olmalıdır. Gelişim sürecinde enerji verecek, güzel vitamin ve mineral depolatacak yemlerin tercih edilmesi gereklidir. Ortalama besin değeri olarak protein en az yüzde 20 miktarında olmalıdır.

Civciv ilk 1 ayda yem dışında bir şey yemez. Doğal besin döngüsünde kırlarda bulacağı besinlerle beslenen civcivler kapalı tavuk çiftliklerinde aynı bu derecede doğal besin değerine sahip yem ile beslenmelidir.

Mısır, buğday, arpa, yulaf benzeri besinler yönünden zengin yemler ile civciv beslemek yumurtlama dönemi öncesinde çok kıymetlidir.

Civciv Yemi 25 Kg

Civciv yemi fiyatları göz önünde bulundurulduğunda civcivler için 25 kg yem almak çok daha ekonomik olacaktır. Piyasada yer alan diğer yemler ile kıyaslandığında Uraz Yem oldukça ekonomik fiyat aralığı sayesinde özellikle İzmir ve Aydın çevresinde en çok tercih edilen tavuk yemi markaları arasında yer almıştır.

Civciv Yemi Almak İsteyenler Hangi Hususlara Dikkat Etmelidir ?

En iyi civciv yemi hangisi ? Civciv sahipleri için en önemli sorulardan birisi elbette en doğru yem seçimidir. Piyasada birçok yem firmasının varlığı, yemler ile ilgili tavsiyelerin fazlalığı en doğru seçimlerin yapılmasında olumlu ya da olumsuz etki yapabilmektedir.

Uraz Yem olarak, tavuk çiftliğince civcivler için yem arayan kişilere en önemli tavsiyemiz yemlerin günlük üretim olmasıdır. Bir yemin stok olması, taze olmaması civcivin aldığı gıda ve enerji açısından önemlidir. Civcivin sağlıklı bir büyüme süreci geçirmesi açısından kaliteli yem üreten bir firmanın ürününü almak önemlidir. Yemlerin probiyotik desteğini yem aracılığı ile alması oldukça önemlidir. Alınan yemin kesinlikle hayvansal gıda içermemesi en önemli husustur. Sadece bitkisel gıdalardan oluşan ve asla antibiyotik içermeyen yemler civciv beslenme süreci desteklenmelidir.

Civciv yemi rasyonu olarak 2 tür bulunmaktadır. Bunlar etlik ve yumurta civciv yemi olarak karşımıza çıkar. Burada özellikle civciv gelişim sürecinde sonraki dönemde enerjisi neye yoğunlaşacaksa doğru beslenme şeklinin de ona göre belirlenmesi gereklidir.

Yem çuvalının kesinlikle ağzı kapalı paket ile teslim alınmalıdır. Kuru ve nemsiz ortamda saklanmalı ve civcivlere tazeliği korunmuş şekilde verilmelidir.

×